Ruch Światło-Życie Diecezji Drohiczyńskiej

Relacje z piątej sesji DSA

Relacja z V sesji

Ostatni raz w tym roku szkolno-akademickim młodzież z Ruchu Światło-Życie wsparta dwoma małżeństwami Domowego Kościoła, wzięła udział w Diecezjalnej Szkole Animatora. Jak zwykle temu wydarzeniu przewodniczył i prowadził Ojciec Duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Dariusz Kucharek. W tej sesji DSA wzięło udział tylko, a może i aż 35 osób. Tak niska frekwencja w stosunku do poprzednich zjazdów, na których bywało ok 60 osób, była spowodowana tym, że znaczna część naszej wspólnoty jest także zaangażowana w Diecezjalne Warsztaty Muzyki Liturgicznej i weekend 9-11 maja musieli poświęcić na warsztatową twórczość. Efekty ich pracy poznamy niebawem, ale z pewnością po raz kolejny pozytywnie zaskoczą nas swoimi nieprzeciętnymi umiejętnościami.

Wracając do DSA to przebiegło ono bardzo podobnie do poprzednich sesji. W piątkowy wieczór po przyjeździe i zakwaterowaniu uczestnicy Szkoły Animatora oglądali film „Biblio, Ojczyzno moja”. Tytuł ten nie jest przypadkowy. Ta ekranizacja bardzo dobrze pokazuje, jak ludzie wierzący powinni modlić się, czytać i rozważać Pismo Święte. Oazowicze w swojej codzienności żyją Słowem Bożym, dlatego też ten film z pewnością rozjaśnił wiele innych dróg, którymi możemy pójść, aby „dogadać się” z Panem Bogiem. Po filmie odmówiliśmy wspólnie wieczorną modlitwę i mogliśmy spędzić czas na integracji, rozmowach czy też zabawach. W końcu nie widzieliśmy się ponad 2 miesiące, więc trzeba było nadrobić zaległości.

W sobotni poranek w drohiczyńskich progach gościliśmy Kasię i Magdę, które są w oazie już kilka lat dłużej od nas. Obie sympatyczne panie z Siemiatycz pomogły nam zrozumieć, kim tak naprawdę jest animator oraz jakie są jego najważniejsze funkcje. Przeanalizowaliśmy także dokładnie 10 kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej, które są drogowskazami w życiu każdego oazowi cza.

Po blisko godzinnym spotkaniu z Kasią i Magdą do swoich podopiecznych przyjechał moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Jarosław Błażejak. Z naszym przełożonym mieliśmy krótkie spotkanie organizacyjne. Zajęliśmy się tym, jak oazę można promować i jak młodych ludzi można zachęcić do jeżdżenia na oazy. Mamy nadzieję, że efekty naszej pracy będzie można zobaczyć we wszystkich dekanatach naszej diecezji.

Po spotkaniu z księdzem moderatorem podzieliliśmy się w małe grupy i dzieliliśmy się Słowem Bożym. Następnie  część męska Szkoły Animatora udała się na mecz przeciwko klerykom WSD wspartych przez Ojca Duchownego. Spotkania pomiędzy oazą, a alumnami można wpisać już w tradycję DSA. Tym razem „miejscowi” wysoko pokonali oazowiczów, jednocześnie rewanżując się za porażkę w poprzednim meczu.

Punktualnie o 15:30 uczestnicy DSA zgromadzili się w seminaryjnej kaplicy. Odmówiona została koronka oraz mieliśmy czas na osobistą rozmowę z Panem Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie. Po zakończonej adoracji wszystkich uczestników pod swoje skrzydła wziął ks. Dariusz Kucharek. Wyjaśniał nam na czym polegają spotkania w grupach, jak je prowadzić, żeby były dobre oraz jak odnosić fragmenty czytane podczas spotkań do naszego życia i naszych codziennych problemów. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Wróciliśmy do swoich małych grupek i wspólnie zastanawialiśmy się, jak prawidłowo przeprowadzić spotkanie w grupie. Każda malutka wspólnota stworzyła swój własny konspekt, który był prezentowany w ostatniej części dnia.

Niedzielny poranek rozpoczęliśmy znowu z naszym opiekunem. Ojciec Duchowny tradycyjnie niedzielny wykład poświęcił kilku księgom Starego Testamentu. Opowiedział nam o ich budowie oraz treści tam zawartych. Szkołę Animatora zakończyliśmy Mszą Świętą w drohiczyńskiej Katedrze.

Podsumowując, było to już ostatnie spotkanie przyszłych animatorów w roku szkolno-akademickim 2013/14. Dobrze przygotowani do letnich oaz przystępujemy do ostatniej części zadań animatorskich, czyli do promocji oazy w swoich parafiach.

Relacja z II sesji
W ostatni weekend roku liturgicznego, czyli od 29 listopada do 1 grudnia oaza diecezji drohiczyńskiej miała już drugą sesję Szkoły Animatora. Do Drohiczyna przybyło prawie 60 osób, które podczas wakacji będą służyły swoją obecnością i sprawowaniem przeróżnych funkcji na oazach wakacyjnych. Nad całością czuwał Ojciec Duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, czyli ksiądz Dariusz Kucharek. Jego „prawą ręką” podczas tych krótkich weekendowych rekolekcji był alumn trzeciego roku naszego seminarium Grzegorz Konopacki.

Oazowicze podczas pobytu w stolicy naszej diecezji wysłuchali trzech konferencji. Pierwsze dwie dotyczyły kultu i dogmatu Niepokalanej- Matki Kościoła. W piątkowy wieczór z punktu widzenia teologicznego postać Maryi przybliżył nam notariusz kurii biskupiej- ks. Jarosław Rzymski. Z kolei moderator diecezjalny ks. Jarosław Błażejak w sobotni poranek ukazał nam myślenie „typowo kościelne” oraz myślenie oazowe o Maryi. Matka Boża jest ideałem Nowego Człowieka, czyli wzorem dla wszystkich oazowiczów. To z niej mamy brać przykład i za jej pośrednictwem nawiązywać relacje z Jezusem Chrystusem. Trzecią konferencję wygłosił nasz opiekun, czyli ks. Dariusz Kucharek. Jej temat był związany z powstaniem człowieka. Ojciec Duchowny wyjaśnił nam dokładnie, jak należy rozumieć stworzenie Adama i Ewy opisane w Piśmie Świętym.

Oczywiście nie mogło także zabraknąć czasu na zabawę i integrację. Piątkowy wieczór „trójkowicze i dwójkowicze” (osoby po Oazach Nowego Życia II i III stopnia) spędzili bardzo spokojnie. Natomiast to, co się działo w sobotę ciężko opisać. Zabawy, tańce i hulanki przy świetnym wodzireju, jakim niewątpliwie jest Szymon Gołoś z Węgrowa, były kapitalną okazją do wyszalenia się przed początkiem nowego roku liturgicznego, czyli krótko mówiąc: przed adwentem. Oczywiście przez cały czas nie zapominaliśmy o tym, że jesteśmy tam po to, aby się także czegoś uczyć. Dlatego też uczestnicy bardzo pilnie obserwowali i zapisywali w swoich głowach poszczególne zabawy, aby móc z tego skorzystać podczas wakacyjnych rekolekcji, na które już teraz bardzo serdecznie zapraszamy zarówno te młodsze (od 2 klasy szkoły podstawowej), jak i trochę starsze Dzieci Boże!

Kolejne spotkanie w ramach Diecezjalnej Szkoły Animatora już w połowie stycznia. Pozostaje nam tylko modlić się, aby ten czas upłynął nam jak najszybciej! Dobrze, że jesteście!
Paweł Gołaszewski (uczestnik Diecezjalnej Szkoły Animatora)

Uczestnicy II Sesji Szkoły Animatora

Uczestnicy II Sesji Szkoły Animatora