Ruch Światło-Życie Diecezji Drohiczyńskiej

Szkoła Animatora jako Szkoła Modlitwy- okiem al. Grzegorza

Jednym z głównych zadań każdej oazy jest wdrażanie uczestników do życia modlitwą, albowiem dopiero w niej urzeczywistnia się „Kościół Żywy”. Najważniejsze jest wychowanie do osobistej, bezpośredniej modlitwy, która byłaby prawdziwym spotkaniem z Bogiem. Wokół tematyki modlitwy osobistej, w dniach 3-5 października młodzież związana z Ruchem Światło-Życie uczestniczyła w kolejnej sesji Diecezjalnej Szkoły Animatora. W rekolekcjach wzięło udział 23 osoby. Sesja DSA odbyła się w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Karmelitanek w Siemiatyczach. Pod opieka ks. Dariusza Kucharka uczyliśmy się jak być animatorem modlitwy, jak rozmawiać z naszym Panem i Zbawicielem.

Ks. Jarosławem Błażejakiem, moderatorem diecezjalnym oazy, ukazał nam, że wychowanie do życia modlitwy odbywa się w ramach zgromadzenia eucharystycznego, modlitw porannych i wieczornych, spotkań w małych grupach. Najważniejsza jest modlitwa osobista, w której świadomie rozmawiam z Bogiem. Bóg pragnie z nami rozmawiać. Ks. Jarosław zwrócił nam uwagę na to, że Bóg najwięcej do nas mówi w ciszy. Mieliśmy okazję być sam na sam z Bogiem, podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Ks. Dariusz podczas Eucharystii sobotniej przypomniał nam, że modlitwa jest oddechem Nowego Życia, wielkim przywilejem i radością Nowego Człowieka, źródłem mocy i dziełem Ducha Świętego w nas.

Po południe sobotnie mieliśmy bardzo pracowite. Podzieleni na 4 grupy rozważaliśmy Słowo Boże. Następnie po podzieleniu się tym, co Bóg powiedział przez Słowo, pisaliśmy konspekt na wieczór modlitewny. Na oazach wakacyjnych często takie wieczory mamy. Przez nie coraz bardziej przybliżamy się do naszego Stwórcy.

Wieczorem, przed Kompletą, czyli modlitwą na zakończenie dnia, zaprezentowaliśmy owoce naszej pracy. Powstały 4 konspekty, które z pewnością wykorzystamy na wakacjach.

W niedzielny poranek modliliśmy się Liturgią Godzin, której przewodniczył i słowo wygłosił ks. Łukasz Suszko. Następnie ks. Dariusz przybliżył nam Księgi Prorockie z Pisma Świętego.

Sesja DSA skończyła się Mszą Świętą w kościele parafii WNMP w Siemiatyczach.

W życiu każdego chrześcijanina nie może zabraknąć modlitwy, szczególnie w życiu animatora. Bez rozmowy z Bogiem, posługa nasza na oazach nie miałaby sensu i nie będzie owocna. Wszystko, czego się podejmujemy, czy w parafii, czy na rekolekcjach wakacyjnych, powinno być poparte modlitwą.

al. Grzegorz Konopacki

Możliwość komentowania jest wyłączona.